fizjoterapeuta wrocław

Czy fizjoterapeuta (Wrocław) może pomóc na ból kolan?

ZDROWIE i URODA

Często fizjoterapeuci kojarzeni są przez pacjentów jako osoby masujące plecy i likwidujący problemy jedynie z tej okolicy ciała, Faktem jest, jednak że dobry fizjoterapeuta Wrocław to specjalista o szerokiej wiedzy medycznej oraz posiadający wiele umiejętności praktycznych, które może wykorzystać w celu leczenie dolegliwości bólowych u pacjentów. Mówiąc najogólniej zajmują się oni przywracaniem pełnej sprawności ciała.

Jakie choroby leczy fizjoterapeuta Wrocław?

Fizjoterapeuci skupiają się głownie na dolegliwościach ze strony układu kostno-mięsniowego, jednak wielu z nich specjalizuje się w usprawnianiu pacjentów po udarach lub operacjach kardiologicznych. Widać zatem, że jest to zawód gwarantujący bardzo dużo możliwości. Każdy fizjoterapeuta Wrocław jednak określa dokładnie kierunek swojego rozwoju, tak jak ma to miejsce w przypadku specjalizacji lekarskich. Dlatego na rynku dostępni są specjaliści, którzy zajmują się usprawnianiem sportowców po kontuzjach, a także Ci którzy wolą rehabilitować dzieci z wadami rozwojowymi.fizjoterapeuta wrocław

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę Wrocław?

Po pierwsze warto wysłuchać znajomych oraz rodzinę. Usługi fizjoterapeutów cieszą się coraz większą popularnością stąd jest duża szansa, że ktoś z Twojego otoczenia zna dobrego specjalistę.

Po drugie warto sprawdzać informację o danym fachowcu. Dobry fizjoterapeuta Wrocław powinien cały czas dążyć do rozwoju własnych umiejętności i poszerzania wiedzy. Zatem największym zaufaniem powinno się obdarzać specjalistów, którzy często jeżdżą na kursy, sympozja oraz szkolenia, podczas których mogą nie tylko poszerzyć swój warsztat, ale także wymienić się doświadczeniami ze starszymi kolegami.

Po trzecie warto zwracać uwagę na to w jakiej dziedzinie dany fizjoterapeuta Wrocław jest najlepszy. Jeśli ktoś deklaruje, że zna się na wszystkim i może pomóc w każdej chorobie to powinna zapalać się od razu czerwona lampka. Żadna wiedza teoretyczna nie zastąpi doświadczenia i praktyki. Ta natomiast przychodzi dopiero z czasem, kiedy pomoże się określonej liczbie osób z danym problemem. Mówić najprościej, jeśli fizjoterapeuta jest od wszystkiego, to jest do niczego.

Ból kolan, a fizjoterapeuta Wrocław
Faktem jest, że ból kolan jest jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony układu kostno-mięśniowego. Dotyczyć on może nawet młodych osób, które nadmiernie obciążają stawy kolanowe uprawiając sport lub pracując fizycznie. Jeśli ból ten zostanie zignorowany z czasem może on doprowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Wówczas jedynym leczeniem, jaki medycyna jest w stanie zaproponować jest wymiana stawu kolanowego na tytanową protezę. Nie jest ona jednak pozbawiona wad, gdyż maksymalna ich trwałość wynosi 10 lat. Po tym czasie powinny zostać usunięte. Dlatego tak ważne jest zadbanie o własne kolana będąc młodym człowiekiem.

Jeśli występują u Ciebie powtarzające się problemy ze stawem kolanowym, to powinieneś udać się do dobrego fizjoterapeuty. Będzie on w stanie po badaniu określić rodzaj problemu i wprowadzić odpowiednie leczenie zapobiegające rozwojowi choroby zwyrodnieniowej. W niektórych przypadkach wystarczy zmienić naprawdę niewiele, jak noszenie odpowiedniego obuwia lub unikanie pozycji klęczącej w pracy, aby zauważyć dużą poprawę.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych stawu kolanowego fizjoterapeuta Wrocław może zlecić krioterapię, czyli leczenie zimnem lub jonoforezę, czyli zabieg oparty na działaniu prądu stałego. Obie te metody leczenia charakteryzują się miejscowym działaniem przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, dzięki czemu pacjent może rozpocząć rehabilitację oraz wrócić do normalnych czynności dnia codziennego.

Czy fizjoterapeuta Wrocław może pomóc w przypadku istniejącej już choroby zwyrodnieniowej stawów?

Najlepsze efekty leczenie stawu kolanowego fizjoterapeuta Wrocław osiąga w przypadku początkowych zmian. Jednak nie pozostaje on bezradny w momencie długotrwałej choroby zwyrodnieniowej. Wielu specjalistów ds. rehabilitacji i ortopedii lubi powtarzać, że na operację zawsze przyjdzie czas, a raz wymienione kolano nigdy nie będzie już naturalnym stawem. Dlatego zabieg chirurgiczny powinien być wykonywany w ostateczności. Kiedy ból uniemożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie oraz kiedy wszystkie inne środki terapeutyczne zostały wyczerpane.

Fizjoterapeuta Wrocław może za pomocą fizykoterapii, oraz ćwiczeniom bez obciążenia znacząco zmniejszać dolegliwości bólowe, co będzie umożliwiało odłożenie operacji w czasie.Jednak w niektórych przypadkach zabieg wymiany stawu jest konieczny. Wówczas rolą fizjoterapeuty jest pomoc w powrocie do pełnej sprawności. Rehabilitacja powinna być wprowadzana już w drugiej dobie po zabiegu operacyjnym, dlatego kluczowe zadanie spełniają tu fizjoterapeuci. Uczą oni pacjenta jak się poruszać oraz pomagają mu postawić pierwsze kroki po operacji. Jest to kluczowe w całym procesie leczenie, gdyż pozwala na solidne umocowanie się protezy w kości, co zapobiegnie jej obluzowaniu w przyszłości.

Niemniej warto nie dopuszczać do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu i skorzystać z usług fizjoterapeuty o wiele wcześniej.

Dodaj komentarz